Amylaza

Kod ofertowy:

31

Kod ICD:

I25

Grupa Badań:

Opis badania:

Ocena aktywności amylazy w diagnostyce i różnicowaniu chorób trzustki.

Znaczenie kliniczne:

Amylaza jest enzymem wytwarzanym w komórkach wydzielniczych trzustki i gruczołów ślinowych. 

Wskazaniem do oznaczeń aktywności amylay w surowicy są stany ostrego zapalenia oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia trzustki. Podwyższony poziom aktywności amylazy przy wystąpieniu ostrego bólu w nadbrzuszu wykazuje blisko 90% czułość kliniczną dla rozpoznania zapalenia trzustki. Diagnostykę chorób zapalnych trzustki uzupełnia się o oznaczenie aktywności lipazy, która wykazuje większą swoistość narządową i czułość kliniczną.
Zwiększoną aktywność amylazy w surowicy obserwuje się przy upośledzonej filtracji nerkowej i makroamylazemii (makroamylaza - połączenie amylazy z przeciwciałami), co wydłuża jej okres półtrwania we krwi. Wówczas wartości lipazy są prawidłowe i nie występuje upośledzenie pracy nerek. Wzrost aktywności amylazy występuje także w zapaleniu ślinianek (popularna nazwa zapalenia przyusznic - świnka).
Amylazę można oznaczać także w moczu (Patrz: Amylaza w moczu), gdzie w przypadku ostrych chorób trzustki jej aktywność może utrzymywać się na wyższym poziomie i przez dłuższy czas.

 

 

Przyczyny zmian:

Najczęściej stosowane w diagnostyce:

Przygotowanie pacjenta:

« wróć do katalogu
Katalog badań udostępniany jest w celach informacyjnych i nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego. Badania wysokospecjalistyczne oraz wykonywane z próbek innych niż krew lub mocz, mogą nie być dostępne we wszystkich placówkach. W takim przypadku informacji udziela personel Punktów Pobrań lub pracownicy Działów Obsługi Klienta.
Tylko punkty pobrań
Tylko laboratoria

pełny katalog badań

© 2013 Diagnostyka. Wszelkie prawa zastrzeżone.